Сучасна стоматологічна клініка в Ужгороді|Всі види стоматологічних послуг|м.Ужгород вулиця Швабська 67|ПН-ПТ: 09:00-19:00 СБ - НД: вихідні|Лікування кореневих каналів під мікроскопом

Чи не найнеприємніше відчуття, яке можемо відчути в житті – це зубний біль. Особливо, якщо він застає нас зненацька або в час, коли немає можливості звернутись до стоматолога. Може викликати почуття безпорадності та паніки, аж доки не подіють препарати для знеболення. Больові відчуття бувають настільки сильними, що стає занадто важко визначити їх епіцентр — біль може віддавати  у вухо, щелепу,в  щоку або горло.

Причини виникнення зубного болю, яким він буває і яке лікування допоможе його вирішити

  • початковий карієс – біль буде спровокований сильними перепадами температури їжі або їжею з яскраво вираженим смаком, наприклад, дуже солодка. Цей біль проходить, як тільки пропадає її джерело. Такий зубний біль тимчасовий, як правило, але є сигналом того, що процес руйнування зуба уже розпочався і необхідно звернутись до стоматолога, який вчасно запломбує хвору ділянку;
  • глибокий карієс  – дуже гострого болю може іще не бути, але інфікування та руйнування зуба наближаєься до нерва, що загрожує виникненню пульпіту. Каріозне руйнування зуба супроводжується неприємними відчуттями на гаряче/холодне, в початковій стадії – на солодке. Такий біль є тимчасовим, і дискомфорт швидко проходить, але пломбувати зуб доведеться в будь-якому разі. У більш запущених випадках, коли з’являється дірка в дентині, біль стає сильнішим і не вщухає дуже довго;
  • пульпіт – зубний біль мимовільний, гострий,  віддає у вухо, скроню, також турбує під час вживання їжі. Якщо ви зіткнулися з подібним болем – це привід терміново звернутися за допомогою до лікаря! І найсильніші знеболюючі дають лише тимчасове полегшення зубного болю. Встановлення пломби не вирішить цю проблему, потрібно обов’язково лікувати канали та видаляти нерв.
  • періодонтит – зубний біль, при якому з’являється відчуття, ніби зуб виріс, стає неможливо зімкнути зуби. Ці симптоми говорять, що запалення ймовірно вийшло за межі зуба в періодонт (навколишні його тканини). Знеболюючі препарати, на жаль, тут будуть безсилі, або зможуть полегшити біль на дуже нетривалий час, тому бажано звернутись до стоматолога негайно;
  • періостит (запалення кісток щелепи)- це найсильніший біль, який можна відчути в області щелепно-лицьового відділу. Такий біль пронизує, ниє і перетворюється на постійну мігрень, може піднятись температура. Можливі «потсрілювання» у вухах та біль у горлі. У людини зникає апетит,  важко навіть говорити, оскільки відчувається кожен рух щелепи. В такому випадку необхідне хірургічне втручання і, можливо, доведеться навіть видалити зуби, котрі викликали або перейняли  на себе абсцес;
  • прорізування зубів «мудрості» –  біль ріжучого характеру,  який стає сильнішим, коли натиснути на  місце, де відчувається проблема. Найчастіше відбувається запалення ясен, на які тисне зростаючий восьмий зуб, а тверда їжа подразнює та тисне зверху. У таких випадках лікар зазвичай робить на яснах невеликий розріз щоб далі зуб мудрості ріс спокійніше. Якщо восьмий зуб є нахиленим і напрямок його росту направлений  у щоку або ж сусідній зуб, його доведеться видалити. 
  • запалення ясен –  у цьому випадку характерним є ниючий, злегка пульсуючий або різкий біль. Разом з тим можуть опухати ясна, а зуби можуть стати рухливими. Прояви болю такого типу можуть бути ознаками пародонтозу, періодонтиту та запалення ясен (гінгівіту). Накопичений наліт, що спустився під лінію ясен до ясенної кишені являється джерелом такої інфекції. Для позбавлення від болю, пацієнту слід зробити професійну чистку зубів, іноді потрібен кюретаж пародонтальних кишень, невелику дезінфекцію та лікування вже очищених ясен. Ці всі процедури можливо зробити за один прийом, якщо накопичення нальоту є невеликими;
  • зубний біль під коронкою або протезом –  буває, що неприємні відчуття виникають у перші три дні після  того, як був встановлений протез – це є нормальним, таким чином зуб звикає до коронки. В цьому випадку достатньо прийняти анестетик, і дискомфорт поступово пройде. Складніше, коли з’явився сильний біль під протезом, який був встановлений досить давно. Це свідчить про запальний процес, що вже розпочався. Після певного сроку служби під протезом можуть початися патологічні зміни, які призводять до появи болю і вимагають негайного лікування. Саме з цих причин стоматологи рекомендують під час кожного профілактичного візиту до клініки перевіряти стан мостовидних протезів, коронок та інших зубопротезних конструкцій. Вияснити, що саме відбувається із зубом під коронкою, допоможе рентгенівський знімок.
  • травма зуба – раптова чи давня. На давню травму ви могли і не звернути на неї уваги, бо в момент коли це сталося зуби могли і не боліти. Але з часом травма дасть про себе знати. Щодо раптових травм – зуб може частково або повністю зламатись, може бути вибитим. Знеболюючі препарати допоможуть трохи вгамувати біль, але не гайте часу і поспішайте до дантиста;
  • до зубного болю, навіть влучніше сказати, чутливості зубів, може призвести те, що ви занадто інтенсивно їх чистите, також існує явище стирання зубів. Вживання занадто  гарячої чи холодної їжі теж здатні викликати чутливість.

Чого не можна робити при зубному болю, щоб не нашкодити собі?

1.  Не намагайтесь прикладати знеболюючі або спиртовмісні препарати безпосередньо в каріозну порожнину – тут є ризик опіку ясен та додаткового подразнення нерва, що посилить біль.

2.  Не вдавайтесь до народних методів (сало, часник, капуста,  полоскання горілкою, «змови» зубного болю) і т.д. Таким чином проблеми не позбутися, а навпаки, є ризик пошкодити  емаль або зовсім її зруйнувати. Навіть якщо біль відступив, не варто надто радіти, так як у більшості випадків він повертається через якийсь, при чому часто набагато сильніший. Народні домашні рецепти можуть хіба що трохи полегшити ваші страждання, але не зможуть усунути саму причину болю. Чи не кожен дантист може привести приклад невдалих та сумних наслідків самолікування, коли в результаті залишається один вихід – видалення ураженого зуба.

3.  Не грійте хвору сторону – це може ускладнити та погіршити перебіг хвороби.

4. Стоматологи також не рекомендують лежати : такий стан збільшує тиск на навколозубні тканини, і біль тільки посилюється.

Чим можна тимчасово допомогти?

  • Звісно, можна прийняти один з багатьох  препаратів для знеболення. Будьте уважні до інструкції та протипоказів. Також пам’ятайте, що вживання знеболювальних протягом тривалого часу може нашкодити вашому здоров’ю і вони ні в якому разі не  лікують хворобу, яка викликала біль у зубі.
  • Можна полоскати ротову порожнину спеціальними антисептичними розчинами або розчинами на основі лікарських трав – таких як  ромашка чи шавлія, до прикладу.
  • Полегшення при запаленні м’яких тканин біля зуба, гінгівіті, парадонтиті може принести спеціальний знеболюючий гель.
  • Якщо зуб зламаний або надламаний – прикрийте його шматком марлі, щоб також запобігти порізу слизової. У випадку, коли такий травмований зуб кровоточить – загорніть у марлю шматочок льоду та прикладіть до місця травми.
  • Іноді зубний біль може тимчасово вщухати, якщо прикласти холод до болючої ділянки. Але цього не можна робити протягом тривалого часу, і якнайшвидше звертатись до стоматолога. Якщо біль послаблюється від холоду – розкажіть про це лікареві, так як це симптом, який дозволить точніше діагностувати проблему.
  • Зменшення або виключення жувального навантаження болючої сторони теж допоможуть болю вщухнути.
  • Старайтесь не вживати холодної чи гарячої їжі, а також їжі з різкими смаками(солодощі, наприклад).
  • Очистіть рот від залишків їжі, так як частинки твердих продуктів, які застрягли у зубах теж можуть викликати неприємні відчуття.

Як уникнути зубного болю та запобігти стоматологічним захворюванням?

  • потрібна регулярна гігієна порожнини рота – чищення зубів та бажане ополіскування після вживання їжі;
  • користування зубною ниткою, щоб видаляти залишки їжі із зубних проміжків;
  • своєчасна зміна зубної щітки (бажано 4 рази на рік);
  • збалансоване харчування, що забезпечує необхідними вітамінами, мінералами і мікроелементами тканини зубів та ясен;
  • обов’язковий огляд у стоматолога раз на півроку.

Варто звернути увагу, що  зуби та ясна, котрі є здоровими не мають боліти, тому біль сигналізує нам про те, що виникли певні проблеми і це точно не той випадок, коли потрібно просто перетерпіти. І не потрібно гаяти час, тому, що знеболюючими препаратами хворобу неможливо вилікувати.  Якщо зуб болить – поспішіть до стоматолога!

Запис на прийом