Ортодонт — це…
Ортодонт — це вузькопрофільний спеціаліст, який вивчає, діагностує та лікує різноманітні порушення прикусу. Він займається також підбором методів його корекції для дорослих та дітей. Головне завдання лікаря-ортодонта — це вирівняти зубний ряд та усунути інші деформації зубощелепної системи.
Як обрати ортодонта?
При виборі хорошого лікаря-ортодонта варто звернути увагу:
- на професійність та кваліфікацію лікаря, його досвід;
- на постійне навчання та підвищення кваліфікації лікаря;
- на те, що не варто орієнтуватись лише на високу цінову політику. Спеціаліст може запропонувати декілька способів вирішення проблеми. Приймаючи до уваги фінансові можливості пацієнта;
- на діагностику та уважність до визначення правильного діагнозу. Бо це є запорукою успішного лікування.
ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНЕ ВИПРАВЛЕННЯ ПРИКУСУ?
Кожна людина мріє про красиву посмішку. На жаль, часто її в різній мірі псують проблеми, пов’язані з нерівністю зубного ряду або неправильним прикусом. Ці патології, зазвичай, вважаються естетичною проблемою, але наслідки можуть бути значно глобальнішими:
зуби важко піддаються гігієнічним процедурам, наражаються на ризик раннього розвитку карієсу та парадонтиту
збільшення рухомості зубів
парадонтит, який з’являється з віком, внаслідок збільшення навантаження на зуби під час жування
біль у жувальних м’язах та та навіть головний біль
ЯКИМИ Є ЗАВДАННЯ ТА МОЖЛИВОСТІ ОРТОДОНТІЇ?
Завданням ортодонтії в “Авторській стоматології” в Ужгороді є профілактика і лікування неправильного прикусу та патологій зубних рядів. Існує фізіологічний та патологічний прикус. Формування фізіологічного (нормального) прикусу багато в чому залежить від способу життя, починаючи із самого дитинства.Так як прикус формується орієнтовно до 13-14 років, приділивши увагу своєчасній профілактиці, можна уникнути багатьох проблем, пов’язаних із ним. Раніше вважалося, що ортодонтія працює лише із дітьми та підлітками, але на сьогодні вікових обмежень немає. У нашій клініці ми проводимо ортодонтичне лікування і дітей, і дорослих, із цілком сформованим прикусом. Метою є не просто створення гарної посмішки, а відновлення повноцінної роботи зубощелепної системи та створення функціонального прикусу.
ОРТОДОНТІЯ – ЯКА ПРОЦЕДУРА КОРЕКЦІЇ ПРИКУСУ?
Кваліфікований лікар-ортодонт проведе консультацію, складе план лікування та визначить:
- причини проблеми та структур, у яких вона криється(зуби, зубні ряди, щелепи, суглоби та м’язи);
- які саме апарати потрібні для виправлення прикусу(знімні або незнімні);
- необхідну тривалість лікування.
Лікування ортодонтом, в основному, проходить у 2 етапи: активний та ретенційний. Активний етап полягає у власне носінні зйомних (пластинки, капи Invisalign ) та незнімних (брекети та брекетні системи) ортодонтичних апаратів, визначений ортодонтом час. Ретенційний же етап має завдання підтримувати отриманий результат після зняття брекетів чи пластинок.
Під час кожного візиту лікар ретельно спостерігає за ходом лікування, а також за гігієною ротової порожнини та загальним станом зубів.
До якого віку можна виправити неправильний прикус?
Сучасна стоматологія розвивається дуже швидко. Тому будь-який вік не є протипоказом до виправлення неправильного прикусу. Тут різниця буде у довготривалості підготовки, лікування зубів до процедури виправлення прикусу. І далі також — може бути різний час носіння виправляючих конструкцій.
ДЛЯ ЗАПИСУ НА ПРИЙОМ ТЕЛЕФОНУЙТЕ:
АБО ЗАЛИШТЕ ЗАЯВКУ ЧЕРЕЗ ФОРМУ ЗАПИСУ:
Що таке брекети та які вони бувають?
Брекет-система — це одна з найефективніших незнімних конструкцій для виправлення прикусу. До зубів спеціальним адгезивом кріпляться невеличкі пластинки. З їх допомогою чиниться тиск на зуби у потрібному напрямку. Основним елементом конструкції є дуга з пам’яттю форми. Вона повільно, але наполегливо тисне на зуби у обраному напрямку. Втримується у пластинках на зубах спеціальними кільцями або замочками.
Брекети бувають металічні, керамічні, пластикові, сапфірові системи, лігатурні та безлігатурні, традиційні та приховані системи їх встановлення. Від виду брекет-системи залежить і її вартість. Так як використовуються різні матеріали та технології.
Брекети. Дуги прикріплені до брекетів кліпсами -це дає можливість краще очистити зуби від залишків їжі та нальоту та запобігти карієсу. Такі брекети називаються самолігатурними. Вони потребують меншого терміну лікування та рідших візитів до лікаря-ортодонта. Термін носіння брекетів визначає лише лікар індивідуально, залежно від випадку. Часто результати видимі вже через перших три місяці. Середня тривалість лікування складає близько півтора року.
Пластинки. Частіше їх застосовують для лікування прикусу у дітей -для коригування ширини піднебіння, форми зубних рядів та виправлення кривизни зубів. В деяких випадках пластинки використовують як апарат для підготовки пацієнта перед встановленням брекетів на зуби, а також для підтримання результату після лікування ними. Іноді лікар призначає носіння і пластинок і брекетів одночасно.
Капи Invisalign або елайнери, як їх ще називають – виготовляють зі спеціального прозорого матеріалу, вони щільно прилягають до зубів і непомітні для оточуючих. Перевагою кап перед брекетами є те, що лікар може прогнозувати результат– під час прийому робиться зліпок щелепи і у форматі 3-D можна побачити поетапний рух зубів у правильному напрямку, який час потрібен для корекції та як виглядатиме ваша усмішка після лікування!
Яка процедура встановлення брекет-системи?
Встановлення брекет-системи є досить довготривалою процедурою, що займає 1,5-2 години в середньому. Процес триватиме довше, якщо встановлюють лінгвальні брекети.
Брекети встановлюють, включаючи наступні етапи:
- очищення та полірування зубів
- обробка захисним гелем, що захищає зуби від руйнування
- нанесення стоматологічного клею (адгезиву)
- закріплення брекетів. Це замочки, котрі прикріплюють на місце з нанесеним адгезивом
- встановлення дуги. Вона протягується через замочки за допомогою лігатурної системи. Кріпиться на спеціальних крючках на останніх зубах
Через деякий час після встановлення брекет-системи проводиться її активація. Полягає у зміні тиску на зуби шляхом заміни дуг, лігатур, пружин та інших елементів конструкції.
Чи можна встановлювати брекети на коронки?
В принципі, це можливо. Та все ж, стоматологи радять спочатку вирівняти зуби за допомогою ортодонтичних конструкцій. А вже опісля встановлювати коронки, імпланти та інші зубні протези. Звісно, якщо вони не були встановлені раніше. Встановити брекети на коронку можливо при умові, що вона надійно закріплена. Також потрібно, щоб коронка була виготовлена з міцного та якісного матеріалу. Інакше брекет-система може коронку пошкодити. Буває, що після лікування брекетами коронки доводиться реставрувати або замінювати на нові.
Догляд за зубами та яснами під час ортодонтичного лікування.
Під час ортодонтичного лікування слід доглядати за гігієною порожнини рота у рази ретельніше, ніж зазвичай. Поява карієсу в процесі носіння брекетів може зашкодити успішному результату. Рекомендується чистити зуби після кожного прийому їжі. Навіть якщо це незначний перекус. Для чищення існують спеціальні ортодонтичні зубні щітки та пасти. Також корисно користуватись спеціальними ополіскувачами, флоссами, ірригатором ротової порожнини та ін.
Так як часто пацієнт не справляється з очищенням зубів ідеально, бажано відвідувати стоматолога-гігієніста. Він проведе наступні маніпуляції:
- видалить зубний камінь
- обробить поверхню емалі фтористими препаратами
- герметизує фіссури (заповнення фіссур зуба пломбувальним матеріалом для їх надійнішого захисту)
Зміни способу життя при використанні брекетів.
Красива посмішка тут вимагатиме від пацієнта певних зусиль. Передусім — звикання до отродонтичної конструкції. Та професійний стоматолог-ортодонт допоможе справитись із цим якомога кофортніше. Важлива регулярна ретельна гігієна порожнини рота. Періодичне відвідування стоматолога-гігієніста. Він забезпечить захист зубів від карієсу та інших ушкоджень. Також носіння брекет-системи передбачає певну культуру харчування. Та згодом виявиться, що це лише плюс для вашого здоров’я.
З ЧИМ ВИ ЗІТКНЕТЕСЬ, НОСЯЧИ ПЛАСТИНКИ, БРЕКЕТИ АБО КАПИ?
Якщо лікар-ортодонт призначив носити пластинку, у вас є така перевага, що її самостійно можна знімати, а це полегшує гігієнічний догляд за порожниною рота. В той же час, надто часто знімаючи пластинку, пацієнт може значно знизити ефект корекції, або й зовсім не отримати результатів. Тривалість лікування за допомогою пластинок є значно довшою, ніж незнімними апаратами, а деякою перевагою є відносно невелика вартість знімної конструкції.
Що стосується брекетів, не дивлячись на те, що це є незнімна конструкція, саме це і є їх перевагою, так як корекційний ефект досягається значно швидше через постійний тиск та дію конструкції на зуби. На відміну від пластинок, брекети не впливають на дикцію та звикання до них проходить близько кількох днів. Відносним недоліком брекетів є дещо утруднена гігієна ротової порожнини, але існують спеціальні засоби, які допомагають з цим справитись пацієнтам, які проходять ортодонтичне лікування. Зовнішній вигляд конструкції теж вважається недоліком, та сучасні брекетні системи показують, що не таким вже й значущим. Але найбільш поширеною причиною відмови пацієнтів від лікування цим видом конструкції є її ціна, проте така економія часто дуже негативно впливає не лише на естетику, але й на здоров’я вашої ротової порожнини.
Капи Invisalign є дуже комфортними – вони не натирають, не заважають дикції та не обмежують вас у виборі їжі на час лікування. Завдяки спеціальному прозорому матеріалу капи невидимі – лише ви будете знати, що вони є на ваших зубах! Їх легко знімати, а значить немає проблем з гігієною ротової порожнини – пацієнт знімає капи лише для чищення зубів та прийомів їжі. Так як капи заміняються декілька разів на нові, в залежності від прогресу – носіння однієї капи складає в середньому біля двох тижнів. Також капи Invisalign є безпечними для цілісності зубних поверхонь та ясен і не потребують їх відновлення після проведеного лікування.
Для чого потрібен віск для брекетів та як його застосовувати?
Віск для брекетів потрібен під час адаптації пацієнта до носіння брекет-системи. Її елементи часто натирають слизову оболонку губ, щік та язика. А віск захищає від цієї неприємності та робить звикання більш поступовим та комфортнішим.
Брекети та вагітність.
Вагітність не являється протипоказом до встановлення брекетів. Звісно, якщо ретельно дотримуватись усіх правил, пов’язаних із ортодонтичним лікуванням. Це регулярна гігієна ротової порожнини і особлива культура харчування. Також слід бути готовою до деякого дискомфорту під час звикання до брекет-системи на зубах. Та все ж, необхідні рентгенологічні обстеження та санацію зубів рекомендується пройти до вагітності.